Vše o financích a online půjčkách | SOScredit.cz
05.03.2018

Bankovní registr klientských informací BRKI

K čemu všemu slouží bankovní registr klientských informací BRKI?

O tom, že existuje registr dlužníků SOLUS, už jistě slyšel naprosto každý. Ten, kdo v něm figuroval, mohl mít v minulosti značně obtížnější cestu třeba k bankovní půjčce. Snížila se totiž bonita žadatele o úvěr, což mohlo mít fatální důsledky a půjčka nemusela být schválena. Existuje však ještě další registr – BRKI – tedy bankovní registr klientských informací. Kdo ho založil a o co všechno se vlastně stará?


Registr, který není jen plný negativ


V zásadě existují registry dva – BRKI (bankovní registr klientských informací) a NRKI (nebankovní registr klientských informací). Za oběma stojí akciová společnost Czech Banking Credit Bureau (CBCB), která je v obchodním rejstříku již od roku 2000. O to, aby BRKI vznikl, se zasadila pětice tuzemských bank, ve výčtu figurují velká jména – kromě České spořitelny i ČSOB nebo Komerční banka, ale také MONETA Money Bank a UniCredit Bank. V registru BRKI nefigurují jen negativní informace o dlužnících, ale v podstatě jakákoliv úvěrová minulost klientů českých bank. Pokud si tedy žadatel o půjčku sjednával už nějaký úvěr v minulosti a splatil jej bez nejmenších problémů, při posuzování žádosti to bude vzato v potaz. A samozřejmě, něco podobného může znamenat poměrně dost plusových bodů.


Kdo všechno tedy takový registr využívá?


Podobný registr je samozřejmě velmi užitečný, nahlížet do něj kromě pětice zakladatelů mohou i další tuzemské banky nebo spořitelny. Mimo jiné Air Bank, Českomoravská stavební spořitelna, Equa bank, FIO banka nebo Raiffeisenbank a mnohé další. Banky se tak mohou lépe rozhodnout o tom, zda požadovaný úvěr schválí nebo se rozhodnou potenciálního klienta odmítnout. Záznamy v registru jsou pravidelně aktualizované a dá se říci, že má obrovskou vypovídací hodnotu. V krátké době je tak zcela jasno, půjčka hned a bez čekání.


Půjčit si samozřejmě lze i nebankovně


Prověřená nebankovní společnost je však velmi dobrou volbou. Samozřejmě, předpokladem je dobrý výběr, musíte mít jistotu, že jednáte s někým férovým. I proto byste měli vzít v potaz následující indicie…


  • Poskytovatelem je společnost, která má oficiální české sídlo. Zahraniční už je zavádějící.
  • Bohatá historie je dobrým vodítkem, pokud existuje dostatek referencí, jděte do toho!
  • Svou roli hraje i RPSN společně s úrokovou sazbou, obě cifry tedy dobře porovnejte.


Je také namístě dodat, že informace z registru BRKI vypovídají jen o činnosti fyzických osob, zatímco NRKI spravuje i dokumentaci osob právnických (tedy jinak řečeno, obchodních společnostech). Oba registry si samozřejmě mohou bez nejmenších problémů vyměňovat informace, čímž se zrychlí vyřízení případné žádosti o úvěr, je ale třeba nutný souhlas klienta. O případné zcizení dat se není třeba obávat, protože bezpečnost je zde na nejvyšší možné úrovni. Ostatně, existuje také takzvané bankovní tajemství.


Nebankovní mikroúvěry jdou i bez registru


Když se řekne nebankovní půjčka, mnohým se jistě vybaví lehkost jejího sjednání, kde je také minimum administrativních náležitostí. Jistě, je nutné doložit trvalý příjem, případný záznam v registrech však nehraje roli ve schválení nebo neschválení žádosti. Nebankovním institucím totiž nikdo nemůže nařídit, ať si podobnou věc prověřují, u bank je však situace poněkud odlišná. Mimochodem, mezi další české úvěrové registry patří již zmíněný SOLUS, ale také CRU – Centrální registr úvěrů – který byl založen Českou národní bankou. Možností, které mají tuzemské banky při prověřování bonity klientů, je tak vlastně poměrně dost.
ZDE VYPLŇTE ŽÁDOST

Další podobné články

   Zpět