Vše o financích a online půjčkách | SOScredit.cz
12.10.2017

Díky RPSN poznáte, kolik opravdu zaplatíte

Každý se s touto zkratkou už někdy setkal, a to ani nemusel sjednávat nějakou půjčku. Roční procentní sazba nákladů může hodně ovlivnit náš život, stačí se jí držet a porovnat s jinou nabídkou půjčky. Možná budete poté hodně překvapeni, jestli je vámi zvolená varianta výhodná nebo bude lepší porozhlédnout se ještě někde jinde.


RPSN se musí uvádět ze zákona u každé nabídky půjčky


Pokaždé, když uvidíte nabídku na půjčku, hledejte cifru, která odráží RPSN. Ta totiž stanoví, o kolik přeplatíte jistinu půjčky a zahrnuje i případné poplatky. Je tedy jasné, že pokud se až příliš odlišuje od původní úrokové sazby, je zde určitá komplikace. Jednoduše, díky RPSN si spočítáte velmi snadno, kolik vlastně stojí úvěr – o ničem jiném to vskutku není. Nejlepší ukazatel, který byl ještě před pár lety často utajován a přebila jej reklama, je dnes povinně u každé kampaně nějakým způsobem související se světem klasických nebankovních půjček.


Ochrana spotřebitele je na prvním místě, nový zákon platí už celé měsíce


Díky RPSN odhalíte klamavou reklamu prakticky ihned a můžete se rovnou pustit do hledání jiného poskytovatele, který bude už o poznání férovější ve svém jednání. Jde o základní ukazatel, který musíte vidět jako první. Většinou je stanoven ročně (p. a.), ale také třeba v některých případech čtvrtletně (p. q.). Měli byste proto srovnávat stejné ukazatele, protože obecně – u krátkodobých půjček – může být RPSN velmi vysoké, u dlouholetých spotřebitelských úvěrů pak naopak činit jen několik málo procent. Rovnice, jak přesně vypočítat RPSN, je uvedena v zákonu týkajícím se spotřebitelského úvěru, nelze tedy v žádném případě obcházet, jedná se totiž o naprosto pevně stanovený údaj. Obsahuje vlastně nejen úrokovou sazbu, ale všechny poplatky s půjčkou spojené.ZDE VYPLŇTE ŽÁDOST
Tags: RPSN,

Další podobné články

   Zpět