Vše o financích a online půjčkách | SOScredit.cz
09.03.2018

Co znamená zkratka IBAN a k čemu slouží

Díky IBAN můžete snadno provádět platby do zahraničí, banky si vše snadno zpracují

Při mezinárodních platbách, a to platí jak pro sousední země, tak i ty vzdálené, je třeba postupovat zcela jednotně. Pokud uděláte jen jeden krok chybně, transakce nebude dokončena podle původních očekávání. Naštěstí však existuje standardizovaný postup – stačí zadat například do internetového bankovnictví IBAN. Co to je a k čemu přesně slouží? Kolik znaků vlastně může mít?


Minimalizace chyb a možnost automatizace transakcí


IBAN je vlastně zkratka pro International bank account number, tedy mezinárodně uznávané číslo bankovního konta. Je obvykle nepoměrně rozsáhlejší než vnitrostátní číslo bankovního konta, kromě jiného může obsahovat jak číslice, tak i písmena pro lepší odlišení. Maximální počet alfanumerických znaků je v tomto případě 34. Musí být, ale zadán v naprosto přesném znění, chyba by znamenala přesun prostředků na úplně jiný účet, případně neuskutečnění transakce. Můžete tak poslat peníze do ciziny v eurech nebo dolarech, alternativ je samozřejmě hodně. Mnoho českých bank umožňuje i vedení účtu v některé cizí měně.


V každé zemi má IBAN odlišnou délku

Délka IBAN je pro každý stát dosti odlišná. Zatímco IBAN pro české banky má čtyřiadvacet znaků, italské bankovní domy potřebují o tři znaky více. Velká Británie vyžaduje IBAN ve dvaadvacetiznakovém formátu, podobně jako Německo nebo Polsko. Do Nizozemí se platba odešle prostřednictvím osmnáct znaků dlouhého kódu, Francie vyžaduje znaků ještě o devět více. Elektronicky se IBAN zpracovává samozřejmě bez mezer, ale v písemné formě se uvádí ve skupinách po čtyřech znacích, jež se oddělují mezerami. První dva znaky určují mezinárodní kód státu, kam bude platba posílána.


Jednoduchá kalkulačka napoví, stačí pár vteřin

Pokud si nevíte rady s tvorbou IBAN, můžete využít speciální internetovou kalkulačku. Zadáte do ní základní údaje o platbě – tedy do jaké banky a do jaké země kýžená částka poputuje. Během několika sekund se pak vygeneruje potřebný formát. Zahraniční platba nemusí být nejlevnější, konkrétní poplatky je třeba si zjistit dopředu. Převod z České republiky na Slovensko může být za jistých okolností bezplatný, v případě posílání peněz z Velké Británie se ale na nějaké poplatky rozhodně připravte. Pokud chcete půjčku také zcela bez poplatků, je tu pro vás každý den v týdnu připravena nabídka SOScredit.cz!


Banky kontrolují správnost, peníze jinak neodejdou

Díky tomu, že banky kontrolují, jestli je struktura IBAN ve správném tvaru (to platí pro danou zemi, splést si konkrétní cifru je už na odpovědnosti odesílatele), mohou v případě chybného zadání klienty snadno informovat. Zadávat IBAN není povinné, ale pokud klient pošle platbu jiným způsobem, tedy zadá jen konkrétní číslo účtu zahraniční banky, může být proces zasílání platby podstatně zpomalen. Transakce pak může trvat i několik dnů, což je dnes už nestandardně dlouhá doba. Poslání peněz bez udání kódu IBAN pak může být i o něco dražší.


Platby si pečlivě prověřujte, to platí i pro půjčky

Jednotlivé platby musíte mít pod kontrolou, posílat někam peníze dvakrát by jistě nikoho nepotěšilo a je třeba nejvyšší možné opatrnosti už od začátku. Mějte také na paměti, že půjčka bez doložení příjmu již není dle platné české legislativy možná. Administrativa se tím ale nijak výrazně nezvýší, je zapotřebí jen doklad o tom, že vyděláváte nebo pobíráte penzi – jestli jste zaměstnáni v té či oné firmě, případně se živíte jako OSVČ, již není tak podstatné. Stejně tak není důležité, na co si peníze chcete půjčit, moderní úvěry jsou totiž zcela bezúčelové…
ZDE VYPLŇTE ŽÁDOST


 

FAQ – často kladené otázky k půjčkám:

Jak získat první půjčku zdarma?

Využijte slevový kód „faq“ nebo klikněte na tento odkaz k získání půjčky zdarma.
 

Kolik si mohu půjčit?

Maximální částka, kterou Vám můžeme půjčit je 30 000 Kč se splatností max. 35 dní.
 

Jaké podmínky musím splňovat pro získání půjčky?

  • být občanem ČR nebo mít v ČR povolení k trvalému pobytu
  • být svéprávný a starší 18 let
  • mít vlastní bankovní účet nebo prokázat dispoziční právo k bankovnímu účtu zletilé třetí osoby
  • mít pravidelný měsíčný příjem
     

Jak probíhá registrace a žádost o půjčku nového klienta?

1. vyplnit jednoduchý formulář
2. potvrdit přečtení a odsouhlasit Smlouvu o úvěru
3. během 15 minut Vás budeme informovat, zda jsme Váši půjčku schválili, případně zamítli
 

Jak se dozvím že, půjčka byla schválena?

Během několika minut Vám zašleme odpověď formou SMS zprávy na Vámi uvedené číslo mobilního telefonu o poskytnutí či neposkytnutí půjčky.

Tags: iban,

Další podobné články

   Zpět

Nejnovější články

Archiv

Kategorie

Kolik si chcete půjčit?
1000 Kč
15000 Kč
Na jak dlouho?
7 dní
28 dní
Částka
-
Celkem
Poplatek:
2211 Kč -
Splatnost:
-
RPSN:
-
RÚS:
0%